aktualności


21.10.2014 r.
Informacja

Uprzejmie informujemy, że w dniu 10.11.2014 r. Biuro Projektu będzie nieczynne. Wszystkich interesantów zapraszamy od godz. 8:00 w dniu 13.11.2014 r.



15.10.2014 r.
Zaproszenie na konferencję

Serdecznie zapraszamy na konferencję "Skuteczna aktywizacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Spróbujmy to zrobić razem!", która odbędzie się dnia 6 listopada 2014 r., w godzinach 10:00 - 14:00 (rejestracja uczestników od 09:30) w Hotelu Wrocław, ul. Powstańców Śląskich 7, Wrocław.


Pierwszy panel konferencji poświęcony będzie analizie sytuacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz prezentacji wyników projektów "Enable-Workable" oraz "Spróbujmy się zrozumieć".


W drugiej części konferencji będą Państwo mogli wziąć udziału w jednym z trzech warsztatów:

Warsztat 1: Aktywizacja zawodowa osób niepełnosprawnych na Malcie - dobre praktyki - warsztat prowadzony przez przedstawicieli organizacji Inspire z Malty (Partnera projektu "Enable-Workable") - tłumaczenie na język polski

Warsztat 2: Droga do zatrudnienia, czyli jak skutecznie poszukiwać pracy - warsztat prowadzony przez Animatorów Pracy Osób Głuchych

Warsztat 3: Niepełnosprawności, o których mało wiemy - warsztat dla pracodawców i przedstawicieli instytucji rynku pracy dotyczący zasad komunikacji z osobami z niepełnosprawnością mentalną oraz z osobami Głuchymi

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji w terminie do 30 października 2014 r. pod nr telefonu 71 343 77 74 lub poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

26.03.2014 r.
Materiały z konferencji

W dniu 20 marca w Hotelu HP Park Plaza odbyła się konferencja pod tytułem "Innowacje we włączaniu osób niepełnosprawnych na rynek pracy"

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za tak liczną obecność.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałami prezentowanymi podczas konferencji:

Prezentacja 1: Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy w Polsce (dr inż. Dorota Kwiatkowska-Ciotucha, Dobre Kadry Sp. z o.o.)

Prezentacja 2: Włączanie osób niesłyszących na rynek pracy w ramach projektu "Spróbujmy się zrozumieć" (dr inż. Urszula Załuska, Dobre Kadry Sp. z o.o.)

Prezentacja 3: Aktywizacja osób niepełnosprawnych czyli jak przezwyciężyć wielki niedobór talentów. Świat pracy dziś i jutro. (Łukasz Kubiak, Manpower)

Prezentacja 4: Dobre praktyki w zakresie aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych - podsumowanie wizyty studyjnej na Malcie (Alina Butkiewicz, członek zespołu Multiplikatorów projektu Enable-Workable)

Prezentacja 5: Program szkolenia "Metody aktywizacji i organizacji pracy osób niepełnosprawnych" dla Instytucji Rynku Pracy (Zespół Multiplikatorów projektu Enable-Workable)

Prezentacja 6: Program szkolenia "Skuteczne formy współpracy na rzecz rozwoju zasobów ludzkich na poziomie regionalnym i lokalnym" dla Instytucji Rynku Pracy (Zespół Multiplikatorów projektu Enable-Workable)

Zapraszamy również do oglądnięcia galerii zdjęć z konferencji:



12.02.2014 r.
Zaproszenie na konferencję

Serdecznie zapraszamy Państwa na konferencję pt. "Innowacje we włączaniu osób niepełnosprawnych na rynek pracy".

Pierwszy panel konferencji poświęcony będzie analizie sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy oraz prezentacji dotychczasowych wyników innowacyjnych projektów "Enable-Workable" oraz "Spróbujmy się zrozumieć".

W drugiej części konferencji będą Państwo mogli wziąć udział w jednym z trzech warsztatów:

Warsztat 1: Jak przygotować organizację do przyjęcia niesłyszącego pracownika?

Warsztat 2: Jak szukać pracy? - warsztat prowadzony przez Animatorów Pracy Osób Głuchych

Warsztat 3: Dyskusja panelowa nt.: Możliwości wdrożenia zindywidualizowanych form wsparcia oraz elastycznych form zatrudnienia w Polsce

Konferencja odbędzie się dnia 20 marca 2014 r., w godzinach 09:30 - 14:00 (rejestracja uczestników od godz. 9:00) w Hotelu HP Park Plaza, ul. Drobnera 11-13, Wrocław.

Prosimy o potwierdzenie udziału w konferencji w terminie do 17 marca 2014 r. pod nr telefonu 71 343 77 74 lub 604 919 826 (sms) lub poprzez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Udział w konferencji jest bezpłatny.



30.09.2013 r.
Debata "Czy język migowy to język obcy?"

W dniu 25.09.2013 r. w Domu Europy przy ulicy Widok 10 we Wrocławiu w ramach projektu Europejski Dzień Języków odbyła się debata pod tytułem "Czy język migowy to język obcy?".

W debacie wzięli udział specjaliści związani ze środowiskiem osób niesłyszących:

  • Magdalena Żelazny-Stokłosa - reprezentantka Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej w Polsce;
  • dr Justyna Kowal - specjalista w dziedzinie lingwistyki migowej, znawca kultury Głuchych;
  • Barbara Pokorny - przewodnicząca Krajowej Rady Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych;
  • Katarzyna Pilarczyk - przedstawiciel Dobrych Kadr;
  • Ewa Dobrowolska - dyrektor Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 12 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących;
  • Małgorzata Guzenda- surdopedagog, wychowawca w Dolnośląskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 12 dla Dzieci Niesłyszących i Słabosłyszących;
  • Bartłomiej Skrzyński - Rzecznik Miasta Wrocławia ds. Osób Niepełnosprawnych.

Debatę prowadziła redaktor Katarzyna Kaczorowska z Gazety Wrocławskiej.

szczegóły>>



25.07.2013 r.
Animator zawodowy osób niesłyszących - szkolenie z płatnym stażem

Zapraszamy na pierwszy w Polsce kurs animatora zawodowego osób niesłyszących oraz płatny staż we Wrocławiu. Oto najważniejsze informacje:

  • szkolenie skierowane jest do osób głuchych znających podstawy języka polskiego (w piśmie),
    oraz osób słyszących znających podstawy języka migowego (PJM),
  • szkolenie trwa dwa tygodnie, a staż trzy miesiące (i jest płatny),
  • animatorzy będą pracować w parach (tandemach: Głuchy + słyszący),
  • szkolenia obejmują takie tematy, jak podstawy prawa pracy, etykieta w kontaktach biznesowych, kontakty międzykulturowe, a w szczególności:
    • jak szukać pracy dla głuchych,
    • jak negocjować z pracodawcami,
    • jak tworzyć zawodowe portfolio osoby głuchej,
    • jak łączyć umiejętności kandydatów i dostępne miejsca pracy,
    • jak nawiązywać i utrzymywać kontakty biznesowe.

szczegóły>>



31.05.2013 r.
Bezpłatne szkolenie - "Asystent zawodowy osoby niesłyszącej"

Zapraszamy pracowników instytucji rynku pracy na bezpłatne szkolenie "Asystent zawodowy osoby niesłyszącej". Szkolenie obejmuje 60h dydaktycznych zajęć antydyskryminacyjnych i z podstaw języka migowego opracowanych i prowadzonych przez kadrę Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podstawowym celem szkolenia jest przybliżenie kultury niesłyszących Polaków, z naciskiem na aspekt antydyskryminacyjny, międzykulturowy oraz interakcyjny (komunikacyjny). Kluczowym elementem programu szkolenia jest zapoznanie uczestników ze specyfiką funkcjonowania osoby niesłyszącej w słyszącym społeczeństwie oraz zwrócenie uwagi na punkty krytyczne w komunikacji między słyszącym pracodawcą a niesłyszącym pracownikiem. Poza niezbędną wiedzą na temat kultury Głuchych i komunikacji międzykulturowej uczestnicy szkolenia nabędą konkretne umiejętności skutecznego i niewykluczającego komunikowania się z osobami głuchymi w Polsce.

szczegóły>>



29.04.2013 r.
Bezpłatne szkolenie dla osób Niesłyszących - Praktyczne zastosowanie Pakietu Office

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie "Praktyczne zastosowanie Pakietu Office" realizowane w ramach projektu "Spróbujmy się zrozumieć".


Na zajęciach kursanci poznają praktyczną wiedzę z zakresu samodzielnej obsługi programu Office i tym samym poszerzą kompetencje zawodowe poprzez inwestycje w siebie, w nowe umiejętności, tak ważne w teraźniejszych czasach. Osoby biorące udział w kursie zapoznają się z pracą w edytorze tekstu Word, poznają elementarną wiedzę w obsłudze arkusza kalkulacyjnego Excel i tworzenia prezentacji w Power Point.

szczegóły>>



26.04.2013 r.
Bezpłatne szkolenie dla osób Niesłyszących - Florystyka - dekoracje od podstaw

Serdecznie zapraszamy na bezpłatne szkolenie "Florystyka - dekoracje od podstaw" realizowane w ramach projektu "Spróbujmy się zrozumieć".

Na zajęciach kursanci poznają praktyczną wiedzę z zakresu technik układania i tworzenia kompozycji oraz bukietów okolicznościowych, poznają tajemnice florystyki ślubnej i pogrzebowej. Osoby biorące udział w kursie zapoznają się z wiodącymi trendami we florystyce, z pielęgnacją i ochroną roślin, zasadami doboru kwiatów i dodatków oraz poznają elementy stylizacji kompozycji roślinnych.

szczegóły>>



12.02.2013 r.
Szkolenia dla osób Niesłyszących

Od 9 lutego 2013 roku ruszyły szkolenia z języka polskiego i zajęcia aktywizujące dla 2 grup osób Niesłyszących.



28.05.2012 r.
Seminaria dla przedstawicieli instytucji rynku pracy

W drugiej połowie czerwca planowane są seminaria dla przedstawicieli instytucji rynku pracy, pracodawców oraz szkoleniowców związanych ze środowiskiem osób Niesłyszących. Seminaria odbędą się w następujących terminach:

  • 19.06.2012 w godz. 17.00 - 20.00,
  • 21.06.2012 w godz. 10.00 - 13.00,
  • 26.06.2012 w godz. 10.00 - 13.00.

Osoby chętne zapraszamy do udziału - prosimy o kontakt z biurem projektu.



16.04.2012 r.
Wywiady zogniskowane

W dniach 14,15 kwietnia 2012 odbył się wyjazd do Sokołowska, w trakcie którego przeprowadzone zostały wywiady zogniskowane w grupie odbiorców.



02.04.2012 r.
Szkolenia z PJM dla trenerów

Od 30 marca 2012 prowadzone są szkolenia z PJM dla trenerów, przygotowujące wybraną grupę osób do pracy z osobami Niesłyszącymi.

02.04.2012 r.
Badania ankietowe

W okresie luty - marzec 2012 przeprowadzone zostały badania ankietowe, mające na celu pogłębioną analizę problemów występujących w środowisku osób Niesłyszących.